Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy mind egy szálig megvannak a kamaszkori tárgyaim, méghozzá nem is bedobozolva a garázs mélyén, ahol kétszáz pók lebzsel négyzetcentinként, hanem az öcsém egykori szobájában, ahol könnyedén hozzáférhetek bármikor bármihez. Most nekiláttam, és darabokra szedtem őket, ám arra nem számítottam, hogy igazi időutazásban lesz részem.

Elindult az a bizonyos kamasz-lavina…
Egyáltalán nem emlékeztem arra, hogy ennyi kacatot tartottam meg kamaszkoromból. Minél több dobozzal végeztem, annál többel találkoztam. Úgy tűnt, hogy soha nem végzek, ennek pedig az volt a fő oka, hogy hosszú percekig nosztalgiáztam minden egyes apróságnál.
Milyen volt a kamasz Eszter? Mi foglalkoztatta? Hogyan őrizte meg az emlékeit?
Már akkor sejtenem kellett volna, hogy ez hosszú hadjárat lesz, amikor költözésnél megtaláltam egy 2005-ös révjegyet, amit még egy Kisoroszi bulizás alkalmával vettem. Jogosan kérdezed, hogy vajon ilyesmit minek őriztem meg, választ úgysem találok rá. Valamiért fontosnak tartottam félretenni. A többi emlék csak megerősített abban, hogy jól tettem.

Mit rejt egy kamaszlány szobájának titkos része?
Erre a kérdésre milliónyi kamaszfiú keresi évtizedek óta a választ, de kevesen lelnek rá. És jól van ez így.
A kezembe kerültek olyan kazetták és CD-k, amiket még akkoriban hallgattam, amikor nem voltam ráindulva a rádiózásra. Kiskamasz koromból VIP, V-tech, Eminem, és sok más mellett Destiny’s Child. Később, amikor már bulizni jártam, még mindig nem volt YouTube, így sokkal kevesebb zenéhez fértem hozzá, mint a mai kamaszok.
Eszembe jutott a sok nyári buli, ahol 1001 olyan kérdés dübörgött hajnalban a fejemben, aminek akkoriban nem jártam utána. Intrikák, káosz, bonyodalom.
Visszaemlékeztem a lányra, aki fehér nadrágban és piros felsőben táncolt egész éjjel egy házibuliban, 17 évesen. Spigiboy vs. Erős Attila – Valami véget ért remix. Peat jr. & Fernando ft Sheela – Hiányzol. Spy The Ghost – Éjjel Érkezem. Te jó ég…hetekig sorolhatnám. Imádtam. Vártam, hátha azzal táncolhatok, akivel igazán szeretnék. De nem tehettem.
Találtam fényképeket is…rengeteget.
A pici Eszterkéről, a kiskamaszról, és a kamaszlányról, aki nem találta azt az utat, amit neki szánt a sors. Aki lázadt minden ellen, de azért okosan. Aki kíváncsi volt arra, merre viszi majd az élet, hová sodorják a hullámok.
Rengeteg álmom volt, de sosem tudtam, vajon megvalósulnak-e. A legjobb barátnőmmel órákig üldögéltünk a teraszon, sokszor átbeszélgettük az éjszakát. Néha cigizgettünk, izgalmas sms-t küldünk egymás helyett, és persze a srácok is szóba kerültek.
A gondolataimat papírra vetettem, méghozzá olyan naplóba, amit még ma is szívesen lapozgatok. Néha heteket is kihagytam, de volt, hogy naponta többször is írtam bele. Itt van most is a szobámban. Azokkal a gondolatokkal, félelmekkel, vágyakkal és boldog pillanatokkal, amelyek annak idején foglalkoztattak.
Száz be nem teljesült álom, ezer emlék, tízezer kérdés. Némelyikre csak mostanában kapok választ, ám vannak olyanok is, amik már kicsúsztak a kezeim közül.

Megtaláltam a ballagási fotókat is.
Tudod, azokat a piciket, amiket egymásnak ajándékoztunk az osztálytársaimmal, néhány kedves szó kíséretében. Megvan a tarisznyám, és a szalagom is. A saját matrózblúzos képemről még a mai napig eszembe jut a ballagásom napja. A ballagás, amire olyanok is eljöttek, akik aztán hosszú évekig nem voltak részei az életemnek, míg újra nem találkoztunk egy-egy véletlennek, vagy szerencsés helyzetnek köszönhetően. Zöld lámpások az éjszakában.
Türelmetlen típus vagyok, és makacs. Amit a fejembe veszek, azt általában azonnal véghez akarom vinni, és keveset várok. Ezeket a régi tárgyakat mégis 16-17 évig őriztem a dobozokban, hogy aztán a mai napon végre kiengedhessem a szellemet a palackból. Ahogy a fotókat, és a naplót nézegettem, néhol elérzékenyültem. Pityeregtem.
Sirattam az elveszített barátságokat, a régi szép emlékeket, a kihagyott pillanatokat, a rossz döntéseket, és a kamaszlányt, aki valahol még mindig bennem él. Csak már nem egy teraszon ülve írja a naplóját, miközben várja a felsőoktatási felvételi eredményeket, hogy vajon felvették-e Pécsre.
Azóta sokszor eszembe jutott, hogyan alakult volna az életem, ha 2005 nyarán nem költözöm el itthonról. Talán nem veszítettem volna el annyi de annyi embert, aki fontos volt számomra. Talán nem jártam volna olyan egyetemre, aminek a diplomáját csupán néhány évig használtam. Talán. Talán. Talán.
Persze az is lehet, hogy 22 évesen férjhez mentem volna, lenne három gyerekem, és elvált anyaként írnám most ezeket a sorokat. Vagy túl korán talált volna rám a boldogság, hogy aztán kicsússzon a kezeim közül. Még az is eszembe jutott, hogy akkor Hami nem lenne az életem része, őt ugyanis a pécsi vásárban tankoltam fel.

Egy számomra nagyon fontos ember fogalmazta meg a sok “Miért?”-re azt a választ, amivel leginkább tudok azonosulni. Talán mindennek úgy kellett lennie, ahogyan végül alakult. Mindennek oka van, és nem késtem el semmivel, csak más az életem, mint ahogyan azt 17 évesen elképzeltem. De vajon mit tud egy kamaszlány? Csupán álmodozni.
Nagyon kevés tárgyat tartottam meg a szelektálás végén. Azt hiszem, elengedtem a kamaszkorom egy részét, hogy a másik része most kapjon szárnyra, és az egekig emeljen. Jól van ez így. A kamasz Eszter minden emlékét úgyis megőrzik nekem a szobám falai.


















